Melyik való neked? Melyikre van szükséged épp most? Talán segít eldönteni, ha elolvasod összefoglalómat, amit a selyemfestésről és az akrilfestésről írtam.
Selyem: éteri, lágy, fényes, puha, áttetsző, valódi hernyóselyem. Viselhető, könnyű anyag, selymes fénnyel. Nőies és elegáns. A festékek szétfutnak, könnyen keverednek, árnyalódnak. Egy csepp festék vizezve, szétterülve nagy területet beszínez. Akvarellfestéshez hasonló, transzparens festékek, a rétegek egymáson áttűnnek. Színkeverés, világosítás, sötétítés egyszerű, mert könnyen egymásba olvadnak a festékek, levegős minőség. Az árnyalatok szinte maguktól alakulnak a selymen. Sugárzó hatások, élénk és pasztell színek egyaránt jellemzőek lehetnek a képeken. Festék keverés egyszerű. Technikák: segít az anyag, akár csöpögtetéssel festhető, a festékek szétfutása miatt a selyem szinte „magát festi”. Kontúr festékek: csillogó, fénylő, szép, nagyon élvezetes használni. Nem lehet elrontani, mert a véletlen baleseteket követve, beépítve a munkánkba még izgalmasabb, eredetibb alkotások születnek, mint amit eredetileg terveztünk, így létrejön a tervezett és az esetleges összjátéka. Nagyon sokféle stílusban alkothatunk a selymen, de talán számomra legalkalmasabb a misztikus, meditatív, harmonikus, éteri témák kifejezéséhez. A kész munkáknak egy mással össze nem mérhető kisugárzása van.

Milyen érzés selyemre festeni? Mielőtt hozzáfogunk, érdemes a középpontunkba kerülni, különben a selyem átveszi a feszültséget és nem boldogulunk. Így a harmónia szinte magától alakul a selymen. A festés folyamata beszippant, az áramló színek folyton változnak, lekötik a figyelmünket. Festéskor mintha a levegőt simogatnánk, könnyedség és spontaneitás. A kontúr vonalak megállítják a festékek futását a selymen: egyszerre van kontroll alatt, de mégis szabadságban a szín. Az anyagok néha makrancosan, néha a kezünk alá simulva viselkednek – ez folytonos figyelmet, jelenlétet követel meg, ami egyszerre fárasztó és nagyon (mentálisan) pihentető.
Akril: a festék sűrű, testes, nem terül, nem folyik szét. Fedő festék, a rétegek teljesen eltakarhatják egymást, de használhatjuk a festéket lazúrosan is, amikor az alsó réteg átsejlik a fölsőn. Ecsettel és festőkéssel is felvihetjük a festéket vagy használhatunk szivacsot. A felületet mintázhatjuk spaklival, fogazott spatulával, összegyűrt papírral, ehhez használhatunk struktúrpasztát. A festék gyorsan szárad, a képen a színátmenetek létrehozása nehéz. A színek élénkek, ragyogóak, nem olvadnak egymásba, különállóak. Farostlemezre, festőkartonra vagy vászonra festhetünk vele. Készülhetnek képek, dekorfalak, díszítő festészet fára, üvegre, egyéb tárgyakra. Az alapot a festék elfedi. A festék súlyos, tömör. Föld minőség. Dolgozni kell vele, odakenni, megmintázni, nem adja magát könnyen. Alkalmas pasztózus, 3D-s felületek létrehozására, rusztikus, erőteljes alkotásokhoz. Ellentétek, élénk, dinamikus festmények. Ragaszthatunk bele képeket, használhatunk sablonokat, nyomatok, monotípia készülhetnek. Akarat és erő kell hozzá és sok festék. Nagyon sokoldalú anyag! Más festőanyagokkal is kombinálhatjuk, pl. kréták, tollak. Variációs lehetőségek száma szinte végtelen!

Milyen érzés akrillal festeni? A ragyogó színek elbűvölnek, a létrejövő felületek játékra hívnak. A harmóniáért meg kell dolgozni, az anyagban életre hívni. Lehetőségek merülnek fel, ezek mentén újabb ötleteket lehet kipróbálni. Nincs elrontott kép, mindig át lehet festeni, sokat lehet tanulni a folyamatokból. Mindenféle érzelmi állapotot ki tudunk vele fejezni.

Művész, tanító, segítő? Melyik az igazi énem? Az alkotás velem van, mióta az eszemet tudom. A színeket, formákat észrevenni, megcsodálni is nagy élmény, de festékhez jutni, azzal játszani valami csodálatos! A színekkel játszó gyermek öröme kapcsolódik össze bennem az évtizedek során megszerzett festői tudással.