A kék szín a természetben, a művészetben és a mindennapi életünkben egyaránt meghatározó szerepet játszik. A tenger és az ég kéksége az emberiség hajnala óta inspirál, megnyugtat, és elgondolkodtat. De hogyan keverhetjük ki, milyen hatást gyakorol ránk, és hogyan alkalmazhatjuk különböző területeken?
A kék szín keverése
A kék alapszín, vagyis nem keverhető ki más színekből, viszont különböző árnyalatainak létrehozásához kombinálható. Ha fehéret adunk hozzá, világosabb, pasztellesebb kéket kapunk (pl. babakék), ha feketét, akkor sötétebb lesz (pl. éjkék). A zölddel keverve türkiz, a lilával indigó, a sárgával pedig zöldes árnyalatokat kapunk.
A kék pszichológiai hatásai
A kék szín a nyugalom, a bizalom, az intelligencia és a harmónia szimbóluma.
- Megnyugtat: Csökkenti a stresszt és segíti a koncentrációt.
- Távolságot kelt: Hideg színként a kék a távolság érzetét kelti, és elősegíti az elvont gondolkodást.
- Befolyásolja a pulzust: Tudományos vizsgálatok szerint a kék látványa csökkenti a szívverés és a vérnyomás ütemét.
- Melankólia és inspiráció: Bizonyos árnyalatai a szomorúságot és a magány érzését is kiválthatják.
A kék a lakberendezésben
A lakberendezésben a kék nyugtató, koncentrációt segítő hatása miatt kiváló választás dolgozószobába. Világosabb árnyalatai frissességet és tisztaságot sugallnak, míg a mélyebb kékek eleganciát és luxust kölcsönöznek a tereknek. Jól kombinálható fehérrel, szürkével, vagy természetes faanyagokkal.

A kék az öltözködésben
A kék ruházat klasszikus, időtálló választás. A tengerészkék és az indigó formális megjelenést biztosít, míg a vízkék és az azúr lazább, nyárias hangulatot áraszt. A kék farmerek univerzális darabok, amelyek szinte minden színnel kombinálhatók.
A kék a művészetben és a zenében
- A művészetben a kék fontos szerepet tölt be, gondoljunk csak Picasso „Kék korszakára”, ahol a kék az elidegenedés és a melankólia kifejezője volt.
- A zene világában a „blue” kifejezés gyakran társul a blues műfajjal, amely a szomorúság és az érzelmek kifejezésének eszköze.
Analógiák: formák, lelkiállapotok
- Formákban: A kör és a hullám vonalával társítható, mivel ezek a formák áramlást, harmóniát és nyugalmat képviselnek.
- Lelkiállapotban: A meditáció, az elcsendesedés, de a melankólia is jellemző lehet rá.

Színharmóniák
- Komplementer: A narancssárgával erős, dinamikus kontrasztot alkot.
- Analóg: A zölddel és a lilával együtt természetes és harmonikus hatást kelt.
- Monokróm: A különböző kék árnyalatok (pl. babakék, tengerészkék, indigó) eleganciát és letisztultságot sugallnak.
Mit fejez ki a kék?
A kék a hűség, a megbízhatóság, az elvonatkoztatás és a spirituális elérhetetlenség színe. Egyes árnyalatai derűt, mások nosztalgiát vagy távolságtartást fejeznek ki.
A kék tehát egy rendkívül sokoldalú szín, amely képes megnyugtatni, inspirálni és elgondolkodtatni bennünket. Legyen az lakberendezés, divat, vagy művészet, a kék mindig magában hordozza a végtelenség és a tisztaság érzetét.
Kék szín és a csakrák
A kék az 5. csakra, a torokcsakra színe. Kapcsolatos az önkifejezéssel, a képességeink megvalósításával, a kreativitással; az igazmondással, tiszta kommunikációval. Az akarat helyes használata tartozik ide.
Kék szín a homeopátiában
A kék színből készült homeopátiás szer azoknak lehet hasznos, akik félénkek a saját igazságuk kimondásához. Gyenge akaratúak. Esetleg sötét utakat követnek, hazudnak. Akik gonoszak a szavakkal, pletykálkodnak, nem élvezik a békét, nyugalmat. Esetleg függőségek rabjai. Akiknek gondjuk van a saját tehetségük megvalósításával. A szer segíthet kifejezni az igazságunkat és tisztességben élni; jogot formálni az önkifejezésre.

Művész, tanító, segítő? Melyik az igazi énem? Az alkotás velem van, mióta az eszemet tudom. A színeket, formákat észrevenni, megcsodálni is nagy élmény, de festékhez jutni, azzal játszani valami csodálatos! A színekkel játszó gyermek öröme kapcsolódik össze bennem az évtizedek során megszerzett festői tudással.